Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Design és kreativitás JG 390 000 034

GlobalID:
JG 390 000 034
Kidolgozó:
Czere Edit
Alkalmazók:
Indulás dátuma:
2014
Kapcsolattartó:
A bőrdíszműiparban alkalmazott díszítési eljárások használata.

Iskolánk 1997-ben indította a bőrdíszműves szakképzést. Kezdetektől fogva az a hagyomány, hogy az elméleti és a gyakorlati órákon is jól teljesítő, kiemelkedő, tehetséges tanulókat már kilencedikes korukban kezdjük saját szintjüknek megfelelő plusz munkákkal ellátni. Így a tanulmányaik végére bizonyos területeken felkészültebbek, mint az átlagos teljesítményt nyújtó társaik. Az intenzív felkészítés az utolsó tanévben fokozódik, amikor a kötelező tanítási órákon túl egyéni, vagy kiscsoportos foglalkozásokat szervezünk annak érdekében, hogy tanulóink minél eredményesebben szerepeljenek a tanulmányi versenyen. Itt kapcsolódik pályázatunk a tehetséggondozó programunkhoz, hisz az a cél, hogy az iskolai tananyagon túl olyan tudást adjunk diákjainknak, amivel segítjük őket a lehető legjobb eredmény elérésében a szakmai tanulmányi versenyen.

A gazdagító programpár a bőrdíszműiparban alkalmazott díszítési eljárásokat dolgozta fel. A tanórán kívüli foglalkozásokon elméletben foglalkoztunk a díszítési technikákkal.
Díszítési módok: - díszítő varratok, - rátétek alkalmazása, - díszlyukasztás, - domborítás, - fűzés, - fonás, - festés, batikolás, - ványolás. Gyűjtőmunkát végeztek a diákok az interneten, olyan bőrdíszműipari termékeket kerestek (pl. táska, pénztárca, tolltartó, szemüvegtok), amikből ötletek merítettek a saját terveikhez. Terveket készítettek, rajzoltak variációkat díszítő varratokra, soros és csoportos díszlyukasztásokra, fűzésekre.

A tömbösített, intenzív foglalkozásokat az iskola tanműhelyében tartottuk. A tervek itt valósultak meg.
Díszítő varratokat, fűzéseket, rátétes díszítéseket készítettek a diákok. Domborításos díszítéseket készítettek kartonnal, zsinórral saját tervezés alapján, és dúc alkalmazásával, saját választás alapján kész minták közül. A különböző díszítéseket használati tárgyakon készítették el diákjaink, melyeket funkciójuknak megfelelően össze is állítottak, varrtak, fűztek. Készültek tolltartók, szemüvegtokok, karkötők, övek, szütyők, tarsolyok változatos színekben, kivitelben.