GlobalID: | JG 340 000 035 |
Kidolgozó: | Tömöriné Oláh Mária, Zolnai Imréné |
Alkalmazók: | |
Indulás dátuma: | 2014 |
Kapcsolattartó: |
A foglalkozásokat a gyerekek ismeretében készítettem el. Egyéni, differenciált módszert alkalmaztam, mely a gyermekek személyiségéhez, képességeihez igazodott. Figyeltem a fokozatosság elvére, az életkori, egyéni sajátosságokra. Az új ismeretek szerzését tapasztalati úton tették meg a gyerekek, előzetes tudásukra támaszkodva. Csoportunk összetétele, képessége, fejlettsége megkívánta a nagyfokú differenciálást, hiszen a 12 gyerek 5 óvodai csoportból és 4-5-6 évesekből tevődik össze. A közös feladatmegoldás (történt az párban, teamben, mikrocsoportban vagy egyéni munkában) erősítette az egymás közötti baráti kapcsolatokat, segítette egymás képességeinek, erős/gyenge oldalának megismerését. Eredménynek tartom, hogy a csoporton belül olyan pozitív közösségi érzelmek is érezhetően megnyilvánultak, mint a türelem, egymás segítése, önzetlenség, figyelem egymás iránt, együttműködési képesség. Az ok-okozat összefüggéseinek játékos felfedeztetésével, cselekvésbe ágyazott ismeretszerzéssel értékes gyermeki tapasztalatokat sikerült gazdagítanom. Sokféle eszközzel, nyersanyaggal, az egyéni sajátosságokhoz igazodó tevékenységekkel a komplex személyiségfejlesztést, a tevékenységbe ágyazott tanulási folyamat sikerességét tudtam megvalósítani. A gyerekek sokoldalúan és több csatornán keresztül megismerték, tapasztalták környezetük szépségét, védelmét, hagyományait. Alakult a környezet iránti pozitív viszonyuk, a természeti értékek tisztelete. Élményekkel telve és gazdagodva vettünk részt a „Lazító”/hétvégi programokon a szülőkkel közösen.
A szülők bevonása programunkba egyrészt a tapasztalatszerző tevékenységekben való részvétellel történt, ahol a folyamat, a kísérletek aktív részesei voltak, segítő kezük pedig sokat jelentett számunkra. Másrészt a 3 intenzív programban segítők, ugyanakkor az élmények aktív résztvevői voltak.
Az évközi programok tematikája: „Hó-víz-jég”. A foglalkozások tartalma felsorolásszerűen:
Tapasztalatszerzések a vízasztalon: Tapintásos észlelés, keresztcsatornák, együttműködő képesség fejlesztése.
Játék a homokterepasztalon – a homok és az agyag vízáreresztő képességének tapasztalása játékos formában. Lateralitás, térpercepció, alkalmazkodó képesség fejlesztése.
„Mit tud a víz?” – Kísérletek, megfigyelések, vizsgálódások. Konstruktív gondolkodás, problémamegoldó képesség, vizuális figyelem fejlesztése.
„Játékok vízzel, vízből” – zenélés vizespohárral, hangszínfelismerő játékok. Ügyesség, szem-kéz koordináció, tolerancia fejlesztése.
„Hócsata” – havas játékok az óvoda udvarán: hóangyal, hóvárépítés, hófestés. Szocializáció, társas kapcsolatok erősítése.
„Élet a Déli sarkon” – Eszkimókunyhó építése kockacukorból, jéghegyek-jégtáblák készítése, benépesítés kasírozott állatokkal. Finommotorika, szem-kéz koordináció, koncentráció, alkotó képesség fejlesztése.
Tömbösített intenzív (lazító) programjaink tematikája: Régen volt, tán igaz sem volt. Ennek során a következő programjaink voltak: Strand, fitnesz, gyógyfürdő látogatás. Kirándulás a Hajdúböszörményi Tájházakba: ismerkedés a gabonafélékkel, a kemenceveréssel. Terepasztal készítése. Farsangi jelmezek, maszkok készítése szalmából. Kirándulás a Debreceni Állat- és Növénykertbe.