GlobalID: | JG 330 000 023 |
Kidolgozó: | Nagy Tiborné |
Alkalmazók: | |
Indulás dátuma: | 2014 |
Kapcsolattartó: |
A kézműves tehetségfejlesztő műhely foglalkozások keretében a népi kismesterségekkel ismerkednek a gyermekek. Négy népi kismesterséget ölel fel programunk, 12 foglalkozás keretében: szövés, fazekasság, batikolás, fonás. Tevékenységeink például: papírszövés; szövés agyag/gyurma hurkákkal; szövés szövőkeretben; játék az agyaggal: az agyag tetszőleges megmunkálása; terítő, kendő készítése batikolással; körmön fonás 5 szállal; kosárfonás papírral.
A műhelyfoglalkozásokhoz kapcsolódó gazdagító programjaink során meglátogatjuk a Györffy István Nagykun Múzeumot, találkozunk népi kismesterekkel; elmegyünk a Nagykunsági Tájházba, a Szélmalomba és a Szélmalmi fogadóházba; népi kismestereknél műhelylátogatást teszünk lovas kocsival.
A múzeumlátogatás alkalmával bejárjuk az állandó kiállítástermeit, kiemelten a népi kismesterségeket elénk táró részeket: kunhímzés, faragott tárgyak, fazekas munkák, csipkék, bőr használati tárgyak. Egy-egy népi közösségi játékkal tarkítjuk a programot. Népi kismesterek, Fejesné Koppány Gabriella csipkeverő és Moldvai Tamás népi fafaragó bemutatót tart a mesterség fortélyairól, majd a fafaragást ki is próbálják a gyerekek. Pihenésként és hangulati fokozásként népi hangszerjátékot (hegedű) hallgatunk, éneklünk.
A gyermekek a tájházban ismerkednek a Nagykunság legrégebbi lakáskultúrájával, jellegzetes bútoraival, tárgyaival, hiteles környezetben láthatják a régi paraszti élet minden részletét. A szélmalom szintjeinek megtekintésével eléjük tárulnak a molnár mesterség használati tárgyai, a malom mechanikai részeit, berendezési eszközeit ismerhetik meg, az őrlés munkafolyamatait követhetik nyomon. A Szélmalmi fogadóház udvarán a szabadtéri kemencét láthatják. Lazításképp szabadtéri játékkal zárul a napunk.
A lovas kocsis utazás napján a Kádas György Általános Iskolában Kiss Borika kosárfonó műhelyébe látogatunk el, ahol betekintünk a kosárfonás mesterségébe, vesszőből ”frászkarikát” fonunk. Györfi Sándor szobrász műhelyében a mester szerszámait, eszközeit, folyamatban lévő alkotásait láthatjuk. Szabó Mihály fazekas műhelyében a mester használati tárgyait látjuk, ő a korongozással történő edénykészítést mutatja meg. Misi bácsi segítségével agyagozhatnak a gyermekek, újabb technikai fogásokat tanulhatnak. Karcag város népi építészeti műemlékében – a Morgó csárdában ebédelünk.
A népi kismesterségek jellegzetes anyag- és eszköztárának, technikai fogásainak megismertetése és azok változatos alkalmazhatóságának gyakorlása az újdonság, elmélyülés mellett gazdagítja a gyermekek feldolgozási képességeit, kreatív gondolkodásuk fejlődik. A gyermek élménye, sikere további motiváló erőt ad az önkifejezéshez. Ideális teret kap az egyéni tehetség kibontakoztatása. A különböző tudáselemek fokozatos összekapcsolása, a komplexitás révén létrejön az egyedi produktum, az egyéni alkotás. Az alkotás öröme, a szabad önkifejezés lehetősége felszabadult együttlétet teremt. A gyermekek megtanulnak örülni a saját és társaik munkájának. A gyermeki személyiség komplexen fejlődik. A gazdagító programok megélésével a gyermekek érzelmi kötődése erősödik a helyi népi hagyományok iránt, megismerik a kézművesség hiteles helyi értékeit, esztétikai érzékenységük alakul. A programokon többlet ismereteket kapnak, melyek további lehetőséget nyújtanak a további komplex személyiségfejlődésükre.