2024 tavaszától a Matehetsz egy hiánypótló podcast sorozatot indít el „Fejezetek a magyar tehetséggondozás történetéből” címmel. A sorozat célja, hogy megszólaltassa a tehetséggondozásnak mindazokat az ikonikus szereplőit, akik már az 1980-as évektől kezdve ráéreztek a tehetséggondozással kapcsolatos nemzetközi változásokra és megalapozták a hazai tehetségpolitika jelenét.
A célunk az, hogy személyes visszaemlékezéseken keresztül a kirajzolódjon az elmúlt 40-50 év tehetségnevelésének a története: törekvései és eredményei egészen a Nemzeti Tehetség Program létrejöttéig. A beszélgetések állandó riporterei: Fuszek Csilla, a Matehetsz képviseletében és Fodor Szilvia, PhD, az ELTE docense.
A nyolcvanas évek számos változást indított el a tehetségsegítés terén: már az 1975-ben megalakult Tehetség Világtanács1 (WCGTC), majd az 1987-ben létrejött Európai Tehetségtanács2 (ECHA). Az ECHA egyik fontos célja épp az volt, hogy az eltérő társadalmi szerkezetben élő Kelet- és Nyugat-Európa között hidat építsen ki a tehetséggondozáson keresztül3. A hazai szakértők nagyon fogékonyak és érdeklődők voltak a nyugat-európai kollégáik munkája iránt és hamarosan aktívan bekapcsolódtak a tehetséggondozás nemzetközi körforgásába. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy az ECHA 2. nemzetközi konferenciáját 1990-ben hazánkban rendezték meg magyar szakemberek közreműködésével. A nyolcvanas években tapasztalható lendület csúcspontja a Magyar Tehetséggondozó Társaság (MTT) 1989-es megalakulása volt azzal a céllal, hogy a szakértelem találkozhasson a politikai akarattal, hogy a magyarországi tehetségsegítés ismét fellendüljön. Ennek az időszaknak Dr. Gefferth Éva volt az egyik kulcsszereplője, nemzetközi ismertsége révén bekerült az ECHA első vezetőségébe, illetve az ő nevéhez fűződik a MTT megalapítása is. Ezért választottuk őt az első beszélgető partnerünknek. Vele készült podcastunkat a Matehetsz tehetségcsatornáján hallgathatjuk meg:
https://www.youtube.com/watch?v=2b40IlgQdpw&t=1026s
2024-ben még további 5 podcast feltöltését tervezzük a tehetségcsatornára.
1World Council for Gifted and Talented Children (WCGTC)
2ECHA – European Council for High Ability (ECHA)
3Prof. Joan Freeman szóbeli közlése alapján
Fuszek Csilla