A Makói óvoda a város összevont óvodája 4 épületben működik. Már régi hagyomány a szülői igényekre épülő tehetséggondozás megszervezése. Ebből kiindulva fejlődtünk szakmailag odáig, hogy elnyertük az Akkreditált tehetségpontot már két alkalommal is. A Pedagógiai Program irányelvét követve a gyermekek készség-, és képesség fejlesztését a nevelési folyamat egészébe ágyazva valósítjuk meg munkánk során. Törekszünk, a gyermeki személyiséget tiszteletben tartó, szeretetteljes, biztonságot adó, elfogadó, feszültségeket oldó, kiegyensúlyozott légkörben a gyermekek képességének sokoldalú differenciált fejlesztésére. Ehhez a fejlődéshez a gyermekben rejlő adottságokra építünk, hogy a prevenció, korrekció és a tehetséggondozás komplexen érvényesüljön pedagógiai munkánkban. Nevelő közösségünk tág teret biztosít a szülők számára a mindennapokban folyó tehetséggondozás megismerésére. Ezek a következő formában valósulnak meg: szülői értekezlet, nyílt nap, bemutató foglalkozások, művészeti gála, facebook csoportok, óvodai honlap, pályázati megvalósulás elvárásaként. Programunk lényeges feladata a tehetségcsírák azonosítása, kibontakoztatása műhelymunkában valamennyi óvodai épületünkben. Kiemelt feladatunk a tudatos mozgásfejlesztés. Változatos, minél több mozgásfejlesztési lehetőséget próbálunk beépíteni a nevelésünkbe. Rendelkezünk műfüves focipályával, bekapcsolódtunk a Bozsik programba. Külsős szakemberek bevonásával is bővítettük a lehetőségeket szülői igény alapján. Ilyen volt a jóga, aerobik, tánc. Megszervezzük az úszásoktatást is. Fontosnak tatjuk a néphagyomány és a népi kultúra átörökítését az óvodások számára. Kiemelten foglalkozik ezzel a Kálvin téri tagintézményünk Hold utcai épülete. A művészeti fejlesztő foglalkozások (zene ovi, barkács, újrahasznosító barkács) heti rendszerességgel jelennek meg intézményeinkben tehetséggondozó műhely formájában. Célunk, hogy minél többféle technikával "kínáljuk" meg a gyerekeket műhelyenként. Ilyen a népi hagyományok ápolása változatos barkács és vizuális technikák, kapcsolódó mondókák és népi gyermekjátékok segítségével, vagy a környezettudatosságra épülő újrahasznosító barkácsolás. Rendszeresen és sikeresen veszünk részt városi, országos rajzversenyeken. A személyi feltételeink is azt bizonyítják, hogy nyitottak vagyunk a tehetségpont továbbvitelére. Óvodánkban tehetségfejlesztő szakirányú szakvizsgázott óvodapedagógus 1 fő, fejlesztőpedagógus 1 fő, gyógytestnevelő 1 fő, táncoktató 2 fő, zeneóvoda vezető 1 fő, ovi foci szervező 4 fő, szakvizsgázott drámapedagógus 3 fő dolgozik. 30 órás tehetséggondozó tanfolyamot 16 fő óvodapedagógus végzett el. Az óvodapedagógusok megfigyeléseik alapján, valamint tehetségtérkép készítésével irányítják a megfelelő tehetségműhelyekben a nagycsoportos gyerekeket. A tagintézmény igazgatók feladata a tehetségfejlesztő szakmai munka irányítása, a tehetségfejlesztő műhelyek munkájának segítése, pályázatok írása, megvalósítása.
Hatókör: intézményi. Regisztrált működés szerint: akkreditált tehetségpont fenntartása a célunk több tehetségterületre fókuszálva. Célunk a jól működő műhelyek magas színvonalon történő további működtetése, szülői igények szerinti bővítése. Tehetségfejlesztő munkánk eredményeiről óvodánk rendszeresen tájékoztatást ad a szülőknek nyílt napon, az óvodai honlapon (makoiovoda.mako.hu), facebook csoportban, városi újságban, városi TV műsoraiban. Makó Kistérség óvodai egységei felé szakmai tapasztalatainkat megosztjuk a tehetségfejlesztő munkánkról szakmai nap meghirdetésével. Bázisintézményként nyitottak vagyunk megyei szintű szakmai napokon való részvételre is.
Együttműködés kialakítása terén alapvetően fontos feladatunknak tekintjük a jól bevált tehetséggondozó műhelyeink (barkács, ládafia, néptánc, "ész-bontogató", sakk, foci, környezetvédelmi újrahasznosítható barkács) magas színvonalon történő működtetését, pályázati eredmény fenntartását. Akalmunk nyílt az Oktatási Hivatal által szervezett továbbképzésen jó gyakorlatainkat bemutatni más kollégáknak. Nyitottak vagyunk tapasztalatcserére, együttműködésre más óvodákkal, intézményekkel. Pályáztunk Erasmus+ pályázat keretében határon túli kapcsolat újjáélesztésének keretein belül a tehetséggondozó tevékenységünk szélesebb körű bemutatására is, ami elől a közeljövőben sem zárkózunk el. A tehetségek követésének, folyamatos fejlesztésének érdekében együttműködünk, szakmai kapcsolatot tartunk a város oktatási intézményeiben dolgozó kollégákkal, óvodánk Alapítványával, a városi sportszervezetekkel, a városi múzeummal. Szakmai kapcsolatot ápolunk köznevelési szakértőink által más óvodák igazgatóival is, akikkel fel tudjuk venni a kapcsolatot a későbbiekben is a szakmai tapasztalatok megosztására, bővítésére.
Akkreditált tehetségpontként bevált, jól működő műhelyeink fenntartása: tehetséggondozó műhelyek szervezése a négy óvodai épületünkben. "Ész bontogató", Sakk ovi-logikus gondolkodást fejlesztő, "Újrahasznosító barkács", "Paletta" vizuális műhelyek működtetése, "Ládafia" néphagyományőrzés keretein belül működő műhely, gyermektánc műhely, és valamennyi épületünkben az Ovi foci működtetése. Minden új nevelési évben ha a szülők igénylik új műhelyek nyitására is nyitottak vagyunk. Ilyen például a zene ovi beindítása az idei nevelési évben. Egyéni tehetséggondozás során differenciált fejlesztést valósítunk meg továbbra is. Tanácsadást szervezünk a szülők, kollégák részére, nyitottak vagyunk jó gyakorlataink átadására. A tehetségígéreteink részvételét biztosítjuk versenyeken, városi, országos rajzpályázatokon, városi rendezvényeken. Kiállítások szervezését vállaljuk a gyermekek alkotásaiból.
Konkrét programok és rendezvények:
Városi foci versenyen való részvétel.
Iskola-óvoda kapcsolat erősítése (sport-és rajzverseny) szervezése, részvétel ezeken.
Tehetség nap, táncnap megszervezése gyermektánc bemutatása tavasszal.
Múzeumpedagógiai foglakozásokon, projekt napokon való részvétel a városi Múzeumban.
Nyílt napok megtartása a szülőknek májusban.
Az eddigi szakmai munkánk fenntarthatóságát, pályázati lehetőségek kihasználásával igyekszünk bővíteni. Sikeresen írtunk és nyertünk anyagi támogatást „A hazai és határon túli óvodai tehetség-kibontakoztató programok támogatása” pályázatokkal. Ezek a következők voltak: NTP-KKI-16 „Zöld sziget” 1.000.000.-ft , NTP-OTKP-17-0086 545.000.-ft („Észbontogató” műhely), NTP-OTKP- 20-0044 700.000.-ft ("Eszes Digi-Tabik") pályázatokkal. Továbbra is célunk a sikeres műhelyeink működtetéséhez, fejlesztéséhez az anyagi források bővítésének megtalálása pl. pályázatok keresése eszközbővítésre vagy Alapítványi forráslehetőség kihasználása.