Iskolánkban hosszú évek óta zajló szerteágazó tehetséggondozás zajlik, amelynek eredménye, hogy az iskola a rangsorokban egyre előkelőbb helyet foglal el az ország középiskolái között. A különböző tehetségfelismeréshez, a tehetségek gondozásához kapcsolódó munkát a tehetségponton keresztül két tehetséggondozó szakvizsgával rendelkező pedagógus és két pszichológus igyekszik összefogni.
A legkiemelkedőbb tehetséggondozó tevékenységünk a csillagászat területén zajlik. Iskolánk rendelkezik saját csillagvizsgálóval. Udvardi Imre tanár úr az újpesti iskolák tehetséges tanulóinak elméleti oktatást és gyakorlati észlelést rendez. A csillagászati diákolimpiára felkészítő regionális szakkör iskolánkban kapott helyet. A nemzetközi diákolimpiára felkészítő csapat vezetője évek óta Udvardi Imre.
A TÁMOP 3.1.3. pályázat (Öveges-program) nyerteseként a nálunk megvalósuló természettudományos laborfejlesztés nyomán a saját és 15 partneriskola diákjai évek óta ismerkednek a labormunkával. Az együttműködés érzékenyítő programként is működik, mivel a labort kipróbáló általános iskolás diákok közül sokan döntenek úgy, hogy az intézmény falai között szeretnének továbbtanulni. Az adottságokat kihasználva dokumhárom éve indítottunk a hat évfolyamos képzés keretein belül egy természettudományos osztályt. A képzéshez igazodva folyamatos tehetségazonosítás folyik. A kiemelkedő tanulók differenciált gazdagító programokban vesznek részt.
OKTV-re felkészítő csoportokat indítottunk idegen nyelvekből, magyar nyelvtanból, matematikából, történelemből és biológiából. 2013 szeptemberétől internetes tehetségkutató verseny zajlik nyelvtanból és matematikából a kerület általános iskoláiban tanuló diákok számára.
Támogatjuk a diákok fejlődését a művészetek terén. Rajzszakkör keretében fejlesztjük a tehetséges diákokat. Az irodalmi próbálkozásaikból eddig öt válogatás jelent meg (Antológia, Szösszenetek). 2018 folyamán slam poetry író versenyen is kipróbálhatták magukat a diákok. 2018 tavaszán a költészet napján egész napos versmondást/versolvasást szerveztünk az újpesti metróaluljáróban. Az iskolában évtizedek óta működő komolyzenei zenekar mellé létrejött egy könnyűzenei csapat is. A diákok zenei fejlődésükhöz egyéni konzultációkon is rendszeresen kapnak tanácsokat az iskola énektanárától.
A diákok pályaválasztását orientációs foglalkozásokkal segítjük. A tehetséges diákok felismerésében a tanárok ajánlásai mellett a pszichológusok munkájára számítunk. A szakkörökön minden diák részt vehet. A motivált tehetséges tanulók fejlesztése a szaktanár feladata.
Az iskolában nagyon élénk diákélet folyik rengeteg programmal, melyeket a diák önkormányzat szervez. A Könyves-nap, a diákok által szervezett megemlékezések, a különböző táborok mind hozzájárulnak a diákok interperszonális képességeinek és szervezőkészségének fejlődéséhez.
Az elmúlt évet áttekintve elmondhatjuk, hogy iskolánkban jelentősen szélesedett a tehetséggondozáshoz kapcsolódó tevékenységek skálája.
A csillagászati diákolimpiára való felkészítés és a selejtező lebonyolítása országos hatókörű. Együttműködésre számítunk Budapest többi középiskolájával és a felkészülést támogató csillagászokkal. A tanévben hat alkalommal nyilvános csillagvizsgálás zajlik, amelyen bárki részt vehet. A csillagvizsgálóhoz kapcsolódóan egyéb kerületi rendezvényeket is szervezünk.
Az Öveges-labor tevékenysége regionális jellegű, 15 partneriskola vesz részt benne. A programon keresztül együttműködésre számítunk olyan intézményekkel, ahol hasonló programok futnak. Az iskolában eddig is rendszeresen megrendezett Faraday-day (kémiai bemutató nap) és Fizikus Show (fizikai kísérletek napja) színvonalukhoz méltó helyszínt nyertek az új laborban. A programok a természettudományos osztály kétéves laborfoglalkozásainak zárórendezvényével bővültek, melyre a szülőket is meghívtuk. Az ilyen és hasonló rendezvényekhez támogatást kapunk a BME intézményeitől és a különböző kutatóintézményektől öregdiákok és szülők segítségével.
Évek óta szervezünk pályaválasztási hetet, amikor a diákok felsőoktatási intézményeket, munkahelyeket látogathatnak meg szülői segítséggel, illetve szakemberek tartanak előadásokat a diákoknak. A pályaorientáció mellett nagyon jelentős motivációs szerepe is van ennek a rendezvénynek. Továbbá lehetőséget teremt további együttműködés kiépítésére a szakemberekkel és az intézményekkel.
Az MTA intézményeivel több területen is együttműködünk. Folyik egy négyéves program:a Magyar Tudományos Akadémia Tantárgypedagógiai Kutatási Programja, aminek keretében tanulói kísérleteket végeznek a diákok. Egy másik osztály történelmi szabadulószobát tesztel. A Széchenyi 225 kerületi történelemverseny megrendezésében is segítséget kaptunk az Akadémiától.
Nemzetközi együttműködésekben is vesz részt az iskola. 2017-ben az EGT Alap finanszírozásában volt 3 pedagógus Norvégiában. Együttműködés kiépítését kívánták előmozdítani egy andennesi iskola és az intézményünk között. Iskolánk egyik tanára révén Erasmus+ stratégiai partnerségbe is bekapcsolódott az egyik osztály. További európai uniós projektekben is tervezünk részt venni.
A kerületben működő Újpesti Közművelődési Kör folyamatosan segíti az iskolában folyó tehetséggondozást. Harmadik éve működik a természettudományos osztály a hat évfolyamos képzés keretein belül.
2013 óta működik az internetes tehetségkutató versenyünk a kerület általános iskolásai számára. Az iskola kiemelt célkitűzései között szerepel a minél szorosabb együttműködés az általános iskolákkal a tehetségek felismerése és segítése terén.
Helyi hatókörű tevékenységeink a szakkörök, versenyekre és nyelvvizsgákra való felkészítő foglalkozások és a komoly- és könnyűzenei képzés. Egyes rendezvényekkel ezek e tevékenységek is kiterjesztik hatókörüket területi szintre is.
Intézményünkben számos tehetséggondozó program zajlik. Ezeket a továbbiakban is folytatni kívánjuk.
Budapesti csillagászati diákolimpiára felkészítő központot alakítottunk ki, az iskola csillagvizsgálója évek óta biztosítja a helyet a versenyfelkészítéshez.
Minden tavasszal megrendezzük a pályaválasztási hetet.
Túratábort szervezünk az iskola diákjai és tanárai számára. A tábor végigjárja a Kéktúra útvonalát. A sportolás mellett a diákokat a természet szeretetére, a közösség építésére neveljük.
Több mint 20 éve szervezünk biciklis tábort, amely a fizikai kihívás mellett (ki tudja 1 nap alatt megkerülni a Balatont) rengeteg egyéb programot kínál mintegy 100 résztvevő diák és 20 segítő tanár számára.
Természettudományos osztályokat indítunk a hat évfolyamos képzésen belül. Az Öveges-labor nyújtotta előnyöket felhasználó program a természettudományos képzés gazdagítását szolgálja. A szóbeli felvételivel válogatott diákok motivációját érdekes programokkal erősítjük.
Kerületi versmondó versennyel ünnepeltük a költészet napját. Az egész napos verselés Újpest-Központ metróaluljárójában az egész kerületet és iskolánk nagyon sok tanulóját megmozgatta. A továbbiakban is rendszeresen szervezünk programot a kerület számára, amelyeken a diákok megmutathatják tehetségüket nem tanórai keretek között is.
Nyári énekkari és csillagász tábor szervezésére is sor kerül. Ősszel a DÖK munkájában résztvevők háromnapos csapatépítő táborban fejleszthetik interperszonális képességeiket.
Sor kerül újabb író-olvasó találkozóra is. Az utóbbi három évben találkoztunk Grecsó Krisztiánnal, Csaplár Vilmossal, Háy Jánossal, Babiczky Tiborral, Babiczky-Pfliegel Dórával és Beck Zoltánnal.
A Faraday-day, amely a kémia fakultációra járók látványos kedvcsináló bemutatója már az új természettudományos laborban kerül megrendezésre. A laborhoz köthetően folyamatosan tervezünk programokat.
Újabb szakköröket tervezünk, ahol különböző tantárgyakból versenyfelkészítés folyik majd.
A tehetségponttá válással szervezett keretbe illesztettük munkákat, további együttműködési lehetőségeket remélünk a továbbiakban, és pályázatokon kívánunk részt venni. A következő három évben a tehetségpontokkal való együttműködések számának növelésén is fogunk dolgozni.
A tevékenységek részben beilleszthetők a tantárgyfelosztásba, a résztvevő pedagógusok egy része az OKTV-re és egyéb versenyekre felkészítést a kötelező órakeretükben látják el. Több pedagógus is a kötött munkaidőn túl önkéntesen vállaltan végzi a tehetséggondozást. Az OKTV versenyeken az első fordulón továbbjutó diákok felkészítését az iskola alapítványa anyagilag is támogatja. Az iskola eddig is több pályázaton szerepelt, de ezen a területen még sokat szeretnénk fejlődni. Alapítványunk támogatja a tehetséggondozó programokat, például az iskolánkba felvételizni kívánó általános iskolás diákok részére szervezett tehetségazonosító tevékenységeket. Az öregdiákok támogatnak bizonyos prioritásokat, elsősorban a csillagászatot, a biciklis és túraprogramokat és a DÖK munkáját. A szülők egyre gyakrabban ajánlják fel támogatásukat anyagi formában vagy programlehetőségek kínálatával. A szülők bevonását nagyban segíti az évek óta megrendezésre kerülő pályaválasztási hét. Az önkormányzattal közösen szervezett rendezvények esetében az önkormányzat finanszírozására is számíthatunk. Iskolánkról rendszeresen tudósít az Újpesti Televízió. Az iskola ad helyet és felkészítő tanárt a Nemzetközi Csillagászati Diákolimpiára készülő magyar csapat felkészítéséhez.